İngiltere İhracat (BREXİT Sonrası)

Bizimle İletişime Geçin

Destek almak istediğiniz konularda iletişim bilgilerimiz üzerinden ekibimize sorularınızı yönelterek bilgi alabilirsiniz.

İngiltere İhracat (BREXİT Sonrası)

İngiltere 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Brexit sürecini tamamlamıştır. Böylelikle İngiltere’de Avrupa Birliği ilişkileri ile ilgili yeni bir dönem başlamıştır. İngiltere’de daha önce yerleşik olarak bulunan sorumlu kişilerin (Responsible Person) 1 Ocak 2021 tarihiyle CPNP girişlerine erişimleri kaldırılmıştır. İngiltere’de kişisel bakım ürünleri bildirimleri için SCPN (Submit Cosmetic Products Notification) portalı kullanıma açılmıştır.

Önümüzdeki süreçte Büyük Britanya’da yer alan ülkeler İngiltere, İskoçya ve Galler’e yapılan ihracatlarda tüm ürünlerin SCPN (Submit Cosmetic Products Notification) bildirimleri yapılmalı ve ürüne ait güvenlik standartlarını içeren tüm bilgiler OPSS’ a iletilmelidir.

Ocak 2021 tarihi öncesinde Birleşik Krallık sınırları içerisinde pazarda yer alan ve CPNP üzerinden başvurusu yapılmış olan ürünler için 90 gün süre verilmiş olup, bu süre sonrasında SCPN kaydının yapılması gerekmektedir.

SCPN kayıt ve OPSS için gerekli olan bilgiler; kozmetik ürün adı ve tanımı, sorumlu kişi adı, adresi ve dökümanların bulunduğu adres, ürüne ait formülasyon bilgisi, etiket artwork görseli ve ambalajlı halinin görseli, BEIS tarafınca tanınan bir güvenlik değerlendirici tarafından hazırlanmış veya hazırlanacak ürün güvenlik değerlendirme raporu.

Regülasyondaki revizyonlar sebebiyle daha önce Avrupa Birliği’nde yer alan sorumlu kişi ya da bir diğer adı Responsible Person’un, 2 yıl içerisinde Birleşik Krallık içerisinde bir sorumlu kişiye tüm bilgileri aktarması gerekmektedir.

AB iletişim bilgileri dahil edildiği sürece, işletmelerin İngiltere iletişim bilgilerini ürün etiketlerine eklemeleri için 2 yıllık bir geçiş süresi vardır. Bu mevcut stokların kullanımına olanak sağlayacak bir uygulamadır. Sorumlu kişinin yükümlülükleri daha önce olduğu gibi devam etmektedir.